Áno
Nie

Biografia

Anka Poráčová, rodená Šuťáková sa narodila 18.1.1962 v nádhernej dedinke Kyjov, ktorá sa nachádza pod Čergovským pohorím okr. Stará Ľubovňa.

Kedže bola tuhá zima, sanitka zapadla do snehu a Anička sa narodila doma. A asi práve v tomto momente sa zrodilo aj jej silné puto k rodnému kraju, dedinke, rodnému domu a nádherným tamojším piesňam. Dodnes sa sem veľmi rada a často vracia aj keď už 30 rokov žije v Prešove. Už ako malé dievčatko s obdivom načúvala spevu svojich rodičov aj žien, ktoré spievali po dedine nádherné piesne. Od malička rada spievala, jej hlások tešil celú rodinu a známych, ale aj učiteľov, ktorý ju zaangažovali do školského súboru.

Po príchode na Strednú ekonomickú školu do Prešova (v r.1978) začala Anka účinkovať najprv vo folklórnom súbore Karpaťanin a potom v súbore Šarišan. Tu aktívne pôsobila 5 rokov a s týmto súborom precestovala skoro celú Európu, bola aj v Tunise a 3x v USA. Z týchto ciest si priniesla veľa pekných spomienok a získala veľa nových priateľov. Medzičasom spolupracovala aj s inými súbormi napr. so súborom Torysa, Zemplín, Sabinovčan a iné.

Neskôr sa Anka venovala spevu sólovo, spolupracovala s mnohými telesami, hudobníkmi a spevákmi, čo prinieslo na svet veľa zaujímavých projektov a CD nosičov. Anka má na svojom konte 4 sólové CD nosiče a jeden spoločný so známou speváčkou Markou Mačoškovou .

Okrem nich účinkovala na mnohých spoločných projektoch kapely Kandráčovci, s ktorou v uplynulom období spolupracovala najviac, súboru Šarišan, no spolupracovala aj s OĽUN-om (Orchester ľudových umeleckých nástrojov rádio Bratislava). Jej hlas môžete počuť aj na CD rusínskych piesní s názvom „A čija to chyža“, ktoré sa tešilo veľkej obľube. Ľudová pieseň v podaní Anky Poráčovej denne teší mnohých jej priaznivcov. Počas svojho života výrazne obohatila a stále obohacuje folklórnu scénu mnohými piesňami, ktoré by inak ostali v zabudnutí, za čo jej patrí veľké uznanie a vďaka.